A bonyolult eljárásokat igénylő fogászati kezeléseket legtöbbször a szájsebészet keretein belül végezzük.

Ilyenkor a maximális sterilitásban és nyugodt környezetben egyszerre akár több beavatkozást is végrehajtunk, hogy a műtét okozta traumát és gyógyulási időt lehetőleg csak rövid ideig kelljen a páciensnek elviselnie.

Diagnosztikai módszereink segítségével fel tudjuk tárni az esetleges csontproblémákat, csonthiányokat is és ezekre külön csontpótló, csontregeneráló kezeléseket alkalmazunk. Ennek köszönhetően például stabil, erős alapot tudunk egy implantátumhoz létrehozni, meg tudjuk állítani a hiányos vagy meggyengült állkapocs rész körüli fogak elvándorlását, kilazulását.

A gyakran komplikáltabb beavatkozást igényló bölcsességfog eltávolítást is szájsebészeti úton végezzük. Mivel a bölcsességfogak gyökerei már igen közel vannak az álkapocsnál futó ideghez ezért alapos kivizsgálás, pontos diagnózis felállítása után döntünk a fog eltávolításának módjáról.

Utolsónak érkező fogaink eltávolítása különösen is fontos, mert az esetek túlnyomó részében több probléma okozói is lehetnek, például helyhiányt okozhatnak és feltolhatják az előttük álló fogakat, gyulladás léphet fel előbukkanásukkor, sőt, gyakran az igen kellemetlen szájzár fellépése az előfutáruk.

sebesz

Szájsebészeti beavatkozások a Budavár Dental rendelőben:

Fogeltávolítás egyszerű beavatkozással

Abban az esetben, ha a fog oly mértékben károsodott, hogy menthetetlen foghúzás jelenthet megoldást. A fog eltávolításával megszüntetjük a páciensnél jelentkező fájdalmat. Ha a fog koronarésze megtartott állapotú, vagy ha a gyökérzete annyira meglazult,hogy maga a fog már mozog, a fog egyetlen mozdulattal kihúzható.

Fogeltávolítás feltárással

Ha az eltávolítandó fog koronarésze annyira károsodott, hogy nem lehet  azt fogóval megfogni,  feltárásra van szükség, hogy hozzáférjünk a foghoz, ill. annak gyökeréhez. Az eljárás jelentéktelen csontvesztéssel jár, a sebet általában összevarrjuk.

Fogeltávolítás műtéti beavatkozással

Szembekerülhetünk olyan speciális fogakkal is (pl. a még elő nem tört fogak), amelyek az íny alatt, a csontba ágyazódva helyezkednek el. Ezek eltávolítása már nagy bizonyossággal csont eltávolítását is jelenti. A foghúzás után a sebet varrni kell, és duzzanat keletkezése is valószínű a csont érintettsége által. Ilyenkor antibiotikumos kezelésre is szükség van, a keletkező fájdalom gyorsan, és hatékonyan csillapítható.

Nem-, vagy csak félig előtört bölcsességfog eltávolítása szájsebészeti műtéttel

A bölcsességfogak nem tekinthetők szokványos fogaknak, és mivel a fogsorok legvégén helyezkednek el, ezért jóval nehezebb hozzájuk férni. Vékony, görbe gyökereik számtalan meglepetést okozhatnak az arcüregnél, vagy más fontos arctájéki területeknél. Eltávolításuk néhány esetben műtéti beavatkozást, és fokozott figyelmet igényel, nehogy a közelében lévő egyéb területek is sérüljenek.

Foggyökércsúcs eltávolítása (resectio)

Amennyiben egy gyökértömött fog gyökércsúcsán gyulladás keletkezik, akkor alkalmazza a szájsebészet megoldásként a gyökércsúcs resectiót, magyarul csonkolást. A fog megtartását célzó beavatkozás, ahol az ínyen a foggyökér vonalában egy apró metszést ejtünk, amelyen keresztül a foggyökérrel kontaktusban lévő gyulladásos csontterület, és a foggyökér csúcsa eltávolításra kerül.

Arcüreg zárása

Felső fog eltávolításakor néha előfordul, hogy a foghúzás következtében az arcüreg megnyílik. Ez akkor történhet meg, ha a foggyökér csúcsa nagyon közel volt, netán bele is lógott az arcüregbe, ugyanis ilyen esetben a fog eltávolításának következményeként rés jön létre a száj-, és az arcüreg között. A rést zárni kell, mivel a szájüregben lévő baktériumok az arcüreg fertőződését okoznák, ami gennyes gyulladás formájában jelentkezne. A nyílást gyógyszeres pakolással és varrattal mielőbb le kell zárni. A kezelést követően az arcüreget kímélni kell kb. 2 hétig. Nem szabad úszni, orrot fújni. Antibiotikumos kezelés javallott.

Varratok készítése, és eltávolítása

Amennyiben a foghúzáskor nagyobb méretű seb, vagy csontveszteség keletkezett, akkor a seb széleit a könnyebb gyógyulás érdekében össze kell varrni nem felszívódó sebészeti fonallal. Körülbelül hét napnak kell eltelnie ahhoz, hogy a seb szélei rendben összeforrjanak, ezt követően kerülhet sor a varrat eltávolítására.

Arcüreg-emelő (sinus-lift) műtét

Az arcüregnek a fogazat fölé beboltosodott része a felső állcsontban elhelyezkedő őrlőfogak magasságában található. A foggyökerek csúcsa, és az arcüreg alsó síkja között általában néhány milliméternyi csontállomány van. Az őrlőfogak eltávolításakor megszűnik a visszamaradt szabad terület terhelése, aminek következtében az alatta található csontállomány sorvadásnak indul. A csont annál jobban elvékonyodik, minél több idő telik el a fogak eltávolítását követően. Így juthat el odáig a helyzet, hogy annyi csont sem marad, amibe akár csak a legkisebb implantátum behelyezhető lenne. Ilyenkor nincs más  megoldás, mint az arcüreg-emelő műtét. A műtét végrehajtása az implantátum  beépítésével egy időben vagy külön műtétként zajlik. A beavatkozás lényege,hogy néhány milliméterre megemelik az arcüreg nyálkahártyáját, és az így keletkezett rést feltöltik csontpótló anyaggal, amely így alkalmassá válik az implantátum befogadására. Az implantátum, és az új csontrész együtt csontosodnak környezetükhöz, vagy külön, ha nem állt megfelelő csontréteg rendelkezésre.

 

Szájsebészeti beavatkozások után,munkatársaink részletes írásos anyagot adnak az utókezelés részleteivel kapcsolatban.