Teljes felső fogsor műanyag alaplemezzel

Műanyag alaplemezen elhelyezkedő műfogak alkotják a teljes felső fogsort (protézis), amely speciális kialakítása révén vákuumszerűen rögzül a szájüregben. Segítségével biztosítható a rágási funkció, visszaadja a fölső ajak formáját, és helyreállítja a beszédet is. Kb. 2 hét alatt készíthető el, többszöri rendelői próbát követően. Leginkább idős embereknél alkalmazott megoldás, amennyiben nem állnak rendelkezésre az implantáció feltételei.

kiveheto_teljes

Teljes alsó fogsor műanyag alaplemezzel

Az alsó fog nélküli állcsontra készítjük, egyebekben a felső protézisnél leírtak érvényesek.

Felső részleges kapocs elhorgonyzású fogsor fém alaplemezzel

A protézis alapanyagát vékony fémlemez képezi, ezen sorakoznak a műfogak. A szükséges elhorgonyzó elemek (fém kapcsok) együtt kerülnek kiöntésre az alaplemezzel, ezáltal sokkal jobban terhelhetőek. A szerkezet nehezen törik, könnyen tisztítható, a kevesebb rátelepedő baktériumtól nem válik oly gyorsan kellemetlen szagúvá. Esztétikai szempontból azonban ezek sem kifogástalanok, különösen akkor nem, ha elől kerülnek alkalmazásra. Az eljárás során a megmaradt fogazatra egy véglegesen ragasztott (fix) híd kerül, aminek felületét úgy alakítják ki, hogy azon a kapcsok a legjobban rögzülhessenek.

kapcsos_kiveheto_fogpotlas

Alsó részleges kapocs elhorgonyzású fogsor fém alaplemezzel

Alsó részleges protézishez az alaplemezt sokkal jobb, ha fémből készítik, mert az, jobban fogja bírni az alsó fogakra nehezedő – rágáskor keletkező – nyomást. Ugyanazok az előnyei itt is érvényesülnek, mint a felső protézisnél, sőt esztétikailag is kevésbé kifogásolható az alkalmazásuk, hiszen mint azt már elmondtuk az alsó fogak ritkábban látszódnak beszéd, vagy mosolygás közben.

Felső vagy alsó részleges fémlemezes fogsor (protézis) rejtett rögzítéssel

A kapcsos rögzítéssel szemben sokkal előnyösebb a rejtett rögzítés, különösen fölső fogsornál. Nem látható, és erősebb rögzítést ad, ugyanakkor alkalmazása csak adott számú meglévő fog mellett megoldható, különben könnyen kimozdíthatná a rögzítéshez használt fogakat a helyükről. A kivehető rész nagy pontossággal illeszkedik a ragasztott hídhoz – a rejtett rögzítés segítségével. Rejtett rögzítés csak fém alaplemeznél megvalósítható. (A rögzítő elem plusz költséget jelent.) A maradék fogaknak (min. két-két fog jobbra, ill. balra a középső tengelytől), amelyekre a hidat szándékozunk ragasztani, olyan teljes értékű fogaknak kell lenniük, amelyek nem mozognak.

kiveheto

Kivehető fogsor rögzítése implantátummal

A hagyományos műfogsorokat nem lehet úgy átalakítani, hogy azokat implantátumok rögzítsék a helyükön, ezért minden esetben új kivehető fogsort kell készítenünk, ha annak rögzítését implantátumok segítségével szeretnénk megoldani. 2-4 db implantátumot lehet indokolt beépíteni, amelyek a szem-, és második kisőrlőfogak helyére kerülnek. Hétköznapi hasonlattal élve, ezek a típusú fogpótlások úgy pattannak a helyükre, mint ahogyan a ruhaneműkön használatos patentok is működnek.

Implant retained bridge