A fogfehérítés a régi félelmek dacára mára egy általánosan alkalmazott esztétikai-fogászati beavatkozás, melyről kijelenthető, hogy az elmúlt évtizedek alatt még biztonságosabbá és még elérhetőbbé vált a páciensek számára.

A fehérítés elterjedésének egyik oka, hogy a napjainkban fogyasztott élelmiszerek jelentős részében van valamilyen mesterséges vagy természetes színező anyag, színezék, és ezek a pigmentek a fogak felszínébe, illetve a felszín alatti rétegekbe be tudnak hatolni.

Ez maga az elszíneződés, melyre válaszul fejlesztették ki a fogfehérítést. Bár régebben is a hidrogénperoxidra épült a folyamat, azonban a fehérítőanyag okozhatott sérüléseket a fogban, megbonthatta a fog anyagának kalcium tartalmát.

Ám napjainkban már ezt a problémát is kiküszöbölték, és a fehérítő zselében vannak olyan anyagok, melyek ettől a roncsoló hatástól meg tudják védeni fogainkat és vissza tudják pótolni az esetlegesen felszabadult kalciumot.

kvbor

Fontos tudni, hogy minden fogfehérítésre igaz, hogy fogorvosi vizsgálat előzi meg az esetleges fehérítést.

Erre azért is van szükség, mert bizonyos esetekben nem ajánlott a fogfehérítés, valamint lehetnek olyan nem ismert fogászati problémák a pácienseknél, melyek kizárják a fehérítést.

Gyakorlatból tudjuk, hogy ezek mellett azért is praktikus az ilyen előzetes kivizsgálás, mert több olyan részlet szokott felmerülni, mely a pácienseknek nem evidens a fogfehérítéssel kapcsolatban (például, hogy a tömések színét nem fehéríti ki a zselé, így sokszor eltérő színűekké válnak), és ezeket ilyenkor még idejében lehet tisztázni, megbeszélni, megoldást keresni rájuk.

Az eljárás úgy zajlik, hogy a peroxidos zseléből a peroxid fogak felszínébe hatol, majd az anyag aktiválására a lerakódott pigmenteket szétroncsolja, így azok megkötődnek és a fog fehérebbé válik. Mellékhatásként enyhe érzékenységet szokott okozni az eljárás, de szinte minden esetben 1-2 napon belül ez az érzés megszűnik. Természetesen rendelőnkben elérhető peroxidmentes fogfehérítés is. Ezek részleteivel kapcsolatban keressen minket bátran valamelyik elérhetőségünkön.

Fogászatunkon kétféle fehérítést végzünk:

A rendelőnkben végzett fehérítés tartósabb és szebb eredményt tesz lehetővé, mivel ellenőrzött keretek között, szakképzett kollégáink használhatnak erősebb fehérítő hatású anyagokat, valamint ügyelnek a fogak egyenletes, az egymáshoz képest azonos fehérség elérésére is.

Egy ilyen rendelői fehérítés alkalmával egy alapos tisztítás, polírozás után kezdődik meg a zselé felhelyezése, majd a hidrogénperoxid aktiválása. Az átlagosan 1-1,5 órás eljárás aztán azonnali 8-10 árnyalatnyi fehéredést tesz lehetővé (bár ez függ az alap fogszíntől és alkati dolgoktól is), majd pár nappal ezt követően további 1-2 árnyalatnyi fehéredés tapasztalható.

Az otthon végezhető fehérítéshez is el kell látogatni a fogászatra, ugyanis ebben az esetben készül egy személyre szabott fehérítő sín, amibe helyezve lehet a fogakra felvinni a zselét. Ennek a sínnek köszönhetően oszlik el egyenletesen a fogfehérítő gél.

A fehérítés folyamata általában 10-14 alkalommal 1-1 óra hosszan tart, és javasolt 1-1 fehérítés között 1-2 nap szünetet tartani. A fehérítési folyamat végére aztán 4-6 árnyalattal fehérebb fogakat kaphatunk (bár ez is az alap fogszíntől, alkati dolgoktól és a házi beavatkozás pontosságától függ) .

harap

Fontos megjegyezni, hogy akár otthoni, akár rendelői fehérítés mellett dönt a páciens, az eljárásokat követően egyaránt enyhe fogérzékenység léphet fel, valamint kerülni kell 7-10 napig a fogakat színező ételek, italok fogyasztását.